Kurdele Nakışı

Kurdele Nakışı ve Diğer El Sanatları Hakkında

23 Ocak 2014 Perşembe


İpek Kozası Çalışması


Eskiden kumaş için ipek iplik yapılan, şimdi ise genellikle dekoratif eşyalarda süs olarak kullanılan ipek kozalarının işlenmeye hazırlanırken ki hali. Yapacağımız çiçeğe karar verip güzelce kesip katlarına ayırıyoruz.

Şekillerine kara verdiğimiz çiçekleri istediğimiz renklerde ipek boyası ile boyayıp kurutuyoruz.

Boyanıp kuruyan kozalarımızı ortasına tohum koyup birleştiriyoruz. Farklı kesimlerden farklı çiçekler yapıyoruz.

Nerede kullanacağımıza karar verdiğimiz çiçekleri zevkimize göre dizayn ediyoruz. Burada bir çok farklı çiçeğin birleşiminden güzel bir duvar panosu yapıldı. Daha ileriki postlarda  her çiçeğin yapılışını tek tek anlatmaya çalışacağım. İpek kozadan gül nasıl yapılır, ipek kozasından papatya nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, hepsinin cevaplarını tek tek bulacaksınız. Ben bu ipek kozası çalışmalarını çok sevdim. ;)

Etiketler: , , , ,2 Yorum:

Blogger Tuba nur CAN dedi ki...

Çok güzel olmuşlar, ben boyama işlemini nasıl yaptığınızı öğrenmek istiyorum. Mor boya aldım ama bi türlü mor rengini tutturamadın

21 Temmuz 2015 21:28  
Blogger Kurdele Nakışı dedi ki...

Tuba hanım koza boyamak biraz pratik istiyor. Çünkü boyanın içinde fazla tutsanız rengi koyu oluyor. Zaten güzel bir mor için bir iki renk boyayı karıştırmak gerekiyor. Ve istediğiniz rengi buluncaya kadar tek tek çıkma koza artıklarıyla deneyin derim ben. Suyla açarak tonlayabilirsiniz koza çiçeklerinizi.

26 Temmuz 2015 20:39  

Yorum Gönder

Kaydol: Kayıt Yorumları [Atom]

<< Ana Sayfa